Laboratoria kryminalistyczne policji wyposażone w sprzęt

Mediarecovery, firma zajmująca się informatyką śledczą, zrealizowała przetargi o wartości ponad 2,2 mln złotych na wyposażenie 7 policyjnych laboratoriów kryminalistycznych. Laboratoria otrzymały kompletne oprzyrządowanie pozwalające na przeprowadzanie analiz śledczych zabezpieczonego sprzętu komputerowego i analiz śledczych telefonów komórkowych. To pierwszy tego typu duży zakup organów ścigania w Polsce.

Laboratoria kryminalistyczne Policji w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie i Lublinie zostały wyposażone przez Mediarecovery w pełne komplety sprzętu i oprogramowania pozwalające na samodzielne przeprowadzanie analiz śledczych komputerów i telefonów komórkowych. Mediarecovery, zgodnie z umową, udzieli również przez okres 12 miesięcy wsparcia technicznego.

Zwiększająca się z roku na rok ilość zabezpieczanych komputerów, laptopów, serwerów i telefonów komórkowych wymusza niejako wyekwipowanie funkcjonariuszy zajmujących się tego typu sprawami – mówi Sebastian Małycha, prezes zarządu Mediarecovery. To pierwszy tak duży przetarg tego typu. Z uwagi na ilość zadań do realizacji nie rozwiązuje wszystkich problemów ale jest znaczącym krokiem w dobrym kierunku – dodaje.

Analizy z wykorzystaniem oprogramowania i narzędzi informatyki śledczej różnią się od zwyczajnego przeglądania zawartości komputera. Po pierwsze wszystkie działania z ich udziałem prowadzone są na zasadzie „widzę wszystko, nie zmieniam nic” co uniemożliwia postawienia przez podejrzanych zarzutu manipulacji. Po drugie zaawansowane rozwiązania informatyki śledczej pozwalają dotrzeć do głęboko ukrytych danych o których istnieniu nie wie nawet sam właściciel komputera. Po trzecie generowane przez nie raporty mogą być po wydrukowaniu dołączone bezpośrednio do ekspertyzy lub opinii co znacząco skraca czas jej wykonania.

Przestępstwa komputerowe definiuje Konwencja Rady Europy ETS 185. Wg niej są to:

– Przestępstwa przeciw poufności, integralności i dostępności danych.
– Powiązane z komputerami i sieciami komputerowymi przestępstwa tradycyjne.
– Przestępstwa dotyczące zawartości.
– Przestępstwa powiązane z naruszeniem prawa autorskiego i praw pokrewnych.

W praktyce jednak dane zapisane w komputerach wykorzystywane są w zasadzie w każdym rodzaju przestępstwa czego przykładem może być analiza śledcza notebooka Ryszarda C., który zastrzelił pracownika biura poselskiego PiS w Łodzi.

Dziś komputer to prawdziwa encyklopedia wiedzy o użytkowniku – twierdzi prezes Mediarecovery – można w nim znaleźć wiele informacji i poszlak ułatwiających śledztwo np. zainteresowania, powiązania, kontakty, korespondencję, wirtualne tożsamości jakimi się posługiwał co bardzo często prowadzi do zdobycia konkretnych dowodów, a w dużej części przypadków pozwala na rozszerzenie zakresu postępowania.