Ostanie cyberataki (WannaCry, PIETIA) sprawiły, że nie tylko firmy zostały sparaliżowane ale przestały prawidłowo funkcjonować największe gałęzie administracji krajowej, jak i międzynarodowego przemysłu.

Pokazuje nam to brutalną prawdę o skali nieświadomości społeczeństwa co do cyberzagrożeń oraz niskiego poziomu zabezpieczeń danych wrażliwych.

Zobacz materiał wideo, w którym Sebastian Małycha – Prezes Mediarecovery wypowiada się w sprawie ostatnich ataków:

cyberataki-wannacry-pietia-komentarz-mediarecovery

 

Co mogą zrobić przedsiębiorstwa, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

  1. Zlokalizować i sklasyfikować dane pod względem poufności, następnie regularnie tworzyć kopie zapasowe danych wrażliwych, których utrata zakłóci funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
  2. Ponownie dokonać analizy wdrożonych systemów bezpieczeństwa, a następnie ocenić, jakie obszary są zabezpieczone, a jakie pozostają bez ochrony.
  3. Wytypować serwery i jednostki końcowe, które muszą działać w momencie krytycznym, a które można odciąć, aby zahamować rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania.
  4. Skoncentrować się na stworzeniu warstwowego podejścia do cyberbezpieczeństwa, planów reakcji na incydenty oraz dedykowanego zespołu specjalistów, który będzie monitorował zachowania w sieci firmowej.

Chcesz przenieść swoją firmę na wyższy poziom bezpieczeństwa? Przeczytaj więcej o GRC >