Nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa teleinformatycznego samorządów

Jak nie paść ofiarą internetowych przestępców będą się uczyć samorządowcy z Opola na I konferencji „Bezpieczeństwo Systemów Komputerowych – Prewencja Informatyczna”, organizowanej przez tamtejszą Komendę Wojewódzką Policji. Specjaliści z katowickiego laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery podzielą się swoją fachową wiedzą w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Jak ważne jest bezpieczeństwo stron internetowych instytucji publicznych, przed miesiącem przekonali się administratorzy strony urzędu miejskiego www.opole.pl W nocy, 29 sierpnia hakerzy internetowi podmienili jej zawartość umieszczając drastyczne zdjęcia z wojen na bliskim wschodzie. Umieścili również tekst po angielsku i arabsku, że zaprzestaną swoich ataków dopiero po zakończeniu wojny w Iraku, Afganistanie i Libanie.

– To coraz częstsze zjawiska w naszym kraju. Jak się okazuje wojna ze światowym terroryzmem może dotknąć nawet instytucje samorządowe w Polsce – mówi Przemysław Krejza, dyrektor ds. rozwoju Mediarecovery. – Dlatego zdecydowaliśmy się podzielić naszą wiedzą z opolskimi urzędnikami, by takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej – dodaje.

– Świadomość zagrożeń czyhających w internecie jest bardzo wysoka w prywatnych przedsiębiorcach. Niestety, samorządy często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń i nie wiedzą, jakie stosować zabezpieczenia, by nie paść ofiarą hakerów. Za sprawą takich konferencji chcemy to zmienić. – stwierdza Sebastian Małycha, prezes katowickiej spółki Mediarecovery.

Urzędnicy będą więc mogli dowiedzieć się, jakie są aspekty prawne hakerskich przestępstw, jak pracuje policja w takich przypadkach, jakie stosować oprogramowanie i zarządzać infrastrukturą IT. Najważniejszym jednak zagadnieniem będzie bezpieczeństwo teleinformatyczne, czyli jakie metody stosują internetowi przestępcy i jak się przed nimi zabezpieczać.

Konferencja odbędzie się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu, sala nr 117, 26 września 2006r. godz. 10.00 – 17.00