Mediarecovery: rynek informatyki śledczej w Polsce 2005

Rynek informatyki śledczej w Polsce posiada duży potencjał – wynika z raportu przygotowanego przez Mediarecovery, firmę zajmującą się computer forensics. Zespół analityków firmy opublikował opracowanie, z którego wynika, że w ciągu najbliższych kilku lat należy spodziewać się znacznego wzrostu obrotów na rynku usług CF, szczególnie w segmencie komercyjnym obejmującym zlecenia od osób indywidualnych i przedsiębiorstw.

Autorzy raportu podzielili opracowanie na trzy części, które obejmują analizę bieżącej sytuacji na rynku, prognozy na najbliższe lata oraz dane statystyczne Policji na temat przestępczości elektronicznej w Polsce. Mediarecovery, lider rynku profesjonalnego (zlecenia realizowane na potrzeby prokuratury i organów ścigania) obecnie planuje ekspansję na rynek komercyjny. Firma zdecydowała się zainwestować w edukację użytkowników i przedsiębiorców, którzy najczęściej nie wiedzą o tym, że mogą skutecznie bronić się przed elektronicznym szpiegostwem, nielojalnością pracowników i kradzieżą danych.

Specjaliści Mediarecovery podkreślają, że informacje przechowywane i przesyłane cyfrowo mają coraz większą wartość – począwszy od danych finansowych, poprzez usługi elektroniczne na bazach danych klientów kończąc. Ich utrata lub nieuprawniona modyfikacja powoduje realne straty finansowe. Dlatego powstały specjalistyczne firmy, które pomagają klientom zebrać ślady elektroniczne wskazujące lub pomagające ustalić sprawcę nadużyć.

Więcej informacji o zastosowaniach informatyki śledczej, statystykach nadużyć i przestępstw oraz o rynku computer forensics w Polsce można znaleźć w raporcie.