Mediarecovery od kuchni #4: 3 pytania do studenta, jak wyglądały jego praktyki?

Kolegę dopadamy w kuchni podczas posiłku. Nie jest tam sam i wygląda, że całkiem dobrze się czuje w tym towarzystwie.

Redakcja: Na początek powiedz proszę skąd się tutaj wziąłeś? To znaczy dlaczego akurat wybrałeś firmę zajmującą się informatyką śledczą, jako miejsce na praktyki studenckie?

Student: Nie ma tutaj jakiejś zawiłej historii. Informatyka śledcza brzmi ciekawie, jest to z pewnością coś innego, czym zajmuje się 99% osób z branży IT. Pomyślałem, że zobaczę z czym to się je, zdobędę trochę fejmu na roku i sprawdzę czy rzeczywistość nie odbiega od wyobrażeń.

Redakcja: No i co? Odbiega?

Student: Zdecydowanie nie. Rzeczywiście robi się nieco inne rzeczy niż normalnie. Ja akurat chcę być w przyszłości software developerem i spodziewałem się, że takich kompetencji tu nie znajdę. Miłe zaskoczenie. Znalazłem. W czasie praktyk rozbudowywałem kod źródłowy duplikatora danych MediaImager w technologii .NET. Moim zadaniem było jednak coś odwrotnego. MediaImager oprócz wykonywania kopii binarnych dysków również może je łajpować. Znaczy wymazywać. Miałem zrobić tak, żeby działo się to w ciągu sekund. Dzieje się! Niestety nie wyrobię się już z napisaniem sterownika do Win10, ale to nic straconego. Może w przyszłości będę miał okazję to zrobić. Poza tym pobawiłem się nieco w C-Sharpie.

Redakcja: A jak ogólnie podobały Ci się praktyki w Mediarecovery?

Student: Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to brak zhierarchizowanej struktury. W innych miejscach moich praktyk, jak ktoś miał wyższe stanowisko to wręcz trzeba był trzaskać przed nim obcasami, a już student na praktykach zupełnie miał wrażenie, że jest na końcu łańcucha pokarmowego. Tutaj tego nie ma. Wszyscy bez wyjątku, od prezesa począwszy, poprzez ludzi z labu, na koleżance z recepcji kończąc traktowali mnie od pierwszej chwili jak kumpla. Nie dawali odczuć wyższości, nie próbowali przyćmić doświadczeniem czy pozycją. Odnalazłem się tu już w pierwszych minutach. To co mnie najbardziej cieszy to to, że w odróżnieniu od zadań na uczelni tutaj robiłem coś bardzo konkretnego i użytecznego. Coś co rzeczywiście będzie wykorzystane w praktyce. Powodowało to zupełnie inne podejście i dawało przyjemne poczucie, że robi się coś sensownego i pożytecznego. Ten miesiąc w Mediarecovery z pewnością nie było zmarnowany!