OSINT. Jak zautomatyzować i zwiększyć efektywność?
OSINT czyli Open Source Intelligence nazywany jest również białym wywiadem. Sama aktywność tego typu ma długą historię. U zarania opierano się na prasie drukowanej i transmisjach radiowych. Na początku XXI wieku coraz bardziej ważne zaczęły stawać się źródła internetowe. W ten sposób światowa rewolucja technologiczna zaczęła mieć wpływ na wypracowane przez dziesięciolecia praktyki. My, w Mediarecovery, wiemy coś na ten temat. 😉
To co współcześnie nazywam OSINT nabrało swojego współczesnego kształtu w czasach drugiej wojny światowej. Wówczas to USA stworzyło osobną agencję zajmującą się analizą treści podawanych przez japońskie stacje radiowe. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, zakres kompetencji tej wyspecjalizowanej agencji – działającej już wówczas w ramach CIA – objął oprócz radia również telewizję i prasę drukowaną. Podobne działania przeprowadzały także wywiady innych Państw.
Dziś OSINT to przede wszystkim pozyskiwanie informacji elektronicznych. Podobnie jak w przypadku informatyki śledczej w ramach profesjonalnego podejścia stosuje się dedykowane narzędzia. Dzięki nim można prowadzić e-działania wywiadowcze w sposób globalny i co najważniejsze nie tylko w oparciu o portale informacyjne i internetowe mutacje tradycyjnych mediów.
Nie trzeba specjalistycznej wiedzy żeby mieć świadomość jak ogromnym tyglem informacyjnym jest obecny internet. Dla lepszego zobrazowania skali z jaką mierzą się funkcjonariusze warto przytoczyć następujące statystyki. Każda MINUTA w internecie to:
- 1,8 miliona „lajków” na Facebooku,
- 278 tysięcy wpisów na Twitterze,
- 65 tysięcy zdjęć i filmów na Instagramie,
- 243 nowych użytkowników komunikatora Telegram,
- 70 nowo zarejestrowanych stron internetowych,
- 72 godziny nowych filmów na YouTube.
Powyższe dane to jedynie ta najbardziej widoczna i popularna część usług internetowych, działających w pełni jawnie i udostępniających tego typu statystyki. Łatwo sobie wyobrazić jakie ilości danych powstają w całym internecie. Jeden człowiek, a nawet cały zespół ludzi nie będzie w stanie poradzić sobie z przejrzeniem i analizą takich ilości informacji.
OSINT by Mediarecovery
W laboratorium Mediarecovery staramy się odpowiadać na potrzeby organizacji z jakimi współpracujemy. Bo ciekawostką jest, że z OSINT korzystają również firmy traktując to jako formę wywiadu gospodarczego czy organizacje polityczne chcące wiedzieć co w sieci piszczy. Dlatego też stale poszerzamy nasze portfolio specjalistycznych narzędzi oraz własne kompetencje. Nie inaczej jest w przypadku białego wywiadu. Co ważne, nie jesteśmy związani żadnymi umowami ograniczającymi nas do produktów danego producenta więc za każdym razem możemy sobie pozwolić na korzystanie z rozwiązań najlepszych i najbardziej optymalnych w stosunku cena/jakość.
Wybrane przez nas narzędzia umożliwiają pozyskiwanie w czasie rzeczywistym wiedzy między innymi na temat: pojawiających się tzw. trendów w mediach społecznościowych, zabarwiania semantycznego, powiązań pomiędzy osobami, miejscami czy wydarzeniami. Ważną funkcjonalnością jest tworzenie i zarządzanie wirtualnymi tożsamościami co pozwala efektywnie odkrywać i badać poszczególnych użytkowników, całe grupy, a co za tym idzie monitorować ich aktywności.
To co najważniejsze z punktu widzenia użytkowników OSINT to pozyskiwanie danych w sposób całkowicie bezpieczny, dane zapisywane są na własnych serwerach w standardach zgodnych z najlepszymi praktykami informatyki śledczej dotyczącymi elektronicznego materiału dowodowego. Używanie proponowanych przez nas rozwiązań to również pełna anonimowość dla instytucji i użytkowników podejmujących działania.
Rozwiązanie pozwala również na pracę zespołową, z podziałem na role, kompetencje czy przydzielone sprawy. Moduł audytowy pozwala na sprawdzenie aktywności poszczególnych użytkowników.
Narzędzia OSINT polecane przez Lab Mediarecovery pozwalają również na:
- Wyszukiwanie osób/organizacji po nr telefonu, adresie email, nazwie itp.
- Monitorowanie wskazanych źródeł w trybie 24/7
- Tłumaczenia tekstu z 25 języków
- Filtrowanie danych po kategoriach i czasie
- Analizę pozyskanych danych, łączenie spraw, wskazanie wspólnych wątków
- Typowanie top użytkowników, słów kluczowych, aktywności itp..
- Odkrywanie ukrytych treści
- Zarządzanie wirtualnymi tożsamościami
- Tworzenie kampanii – rozpowszechnianie treści
- Zapisywanie wątków, postów, multimediów na własny storage
- Rozpoznawanie tematów poszczególnych wątków
- Bezpieczną interakcję z użytkownikami
- OCR wraz rozpoznawaniem obiektów w grafice
- Raportowanie do pliku XML
To tylko wycinek możliwości związanych z użytkowaniem proponowanych przez nas narzędzi. Ma na celu zasygnalizowanie, że twórcy rozwiązania wiedzą po co robią te narzędzia. Większej ilości szczegółów z wiadomych względów nie podamy w tym tekście ale chętnie podzielimy się nimi podczas indywidualnego spotkania.
OSINT automatyzacja
Powyższe funkcjonalności mają jedną, ogromną zaletę. Po prostej konfiguracji dużą część aktywności można zautomatyzować. Narzędzie umożliwia lecz nie wymaga działań „ręcznych”. W przypadku wystąpienia zadanych wcześniej okoliczności użytkownik otrzyma alert, jednak większość czasu będzie mógł poświęcić na analizę zebranych informacji i wyciągnięcie wniosków. Najgorsza część roboty wykonana zostanie przez system.
Automatyzacja OSINT pozwala na uzyskanie niedostępnego wcześniej poziomu efektywności. Jej częścią jest również personalizowanie raportów. Osoby z poziomu analitycznego uzyskają szczegółowy zbiór danych, przełożeni jedynie „esencję” najważniejszych informacji. Pozwoli to na podjęcie szybkich i opartych na twardych przesłankach działań. Na każdym z poziomów funkcjonariusze otrzymują zestaw danych pozwalających im na pracę w zakresie ich kompetencji.
Na koniec słów kilka
W tym miejscu kończymy artykuł. Jeśli jesteś zainteresowany przyjrzeniu się narzędziom dla OSINT w praktyce zapraszamy do kontaktu. Zrobimy dla Ciebie Live Demo. Może przy tej okazji pomożemy w obszarze nad którym obecnie pracujesz?
Spotkanie możemy zorganizować zarówno w naszych biurach (Warszawa, Katowice), jak i w miejscu wskazanym przez Ciebie. Skontaktuj się z nami, a wspólnie ustalimy zarówno termin, jak i szczegółowy zakres tematyczny spotkania. Do usłyszenia!