Chcesz wziąć udział w mchallenge 2018? W ramach przygotowań, przeczytaj wywiad z członkiem zwycięskiego zespołu z 2016 roku.

Jak z perspektywy tych 2 lat oceniasz konkurs?

Nadal czuję ten dreszczyk emocji i adrenaliny. To naprawdę ciekawe przeżycie. Szczególnie, że warstwa fabularna była dobrze przygotowana i pozwalała z łatwością wczuć się w scenariusz. Sam udział w konkursie to kontynuacja mojej pracy zawodowej. Potraktowałem to jako możliwość sprawdzenia czego nauczyłem się do tej pory. Wynik konkursu nie dostarczył mi rozczarowania, co bardzo mnie cieszy.

Co było największym wyzwaniem mchallenge 2016? Kwestie techniczne czy analiza?

Zdecydowanie obszar analityczny. Nie raz i nie dwa zdarzyło się, że podążaliśmy nie w tym kierunku, w którym trzeba. Na szczęście praca zespołowa ma tą zaletę, że każdy patrzy na problem z nieco innej strony. Dlatego wspólnie było po prostu łatwiej. Próbując rozwiązać wyzwanie postanowiliśmy stworzyć profile podejrzanych. To jeden z punktów, który poprowadził nas w ślepą uliczkę. Wytypowaliśmy sobie najbardziej podejrzanego ze wszystkich, a potem konsekwentnie próbowaliśmy to potwierdzić. Może trochę ze zbyt wielkim uporem co kosztowało nas sporo czasu.

Jaka wiedza i umiejętności się przydały?

Jak już wspominałem pracowaliśmy zespołowo i w sumie bardzo dobrze się uzupełnialiśmy. Generalnie można powiedzieć, że do wygrania konkursu przydał się chyba każdy obszar informatyki, a także wiedza pozainformatyczna. Mam tu na myśli znajomość socjotechniki, socjologii, psychologii. W zakresie IT z pewnością podstawy informatyki śledczej, sieci komputerowych oraz programowania. Oprócz tego umiejętność analizy artefaktów systemowych, historii internetowej, poczty elektronicznej, aplikacji. Badaliśmy również ślady po podłączanych urządzeniach zewnętrznych. Myślenie analityczne też było w cenie. Trzeba było znaleźć i rozpoznać wątki komunikacji pomiędzy podejrzanymi, stworzyć oś czasu korespondencji.

Masz jakieś rady dla uczestników mchallenge 2018?

Stwórzcie zespół. Zastanówcie się nad mocnymi i słabymi stronami każdej osoby. Przygotujcie podział obowiązków, rozplanujcie prace. Po swoich doświadczeniach uważam, że te „miękkie” elementy całego procesu są równie ważne, jak umiejętności techniczne. Podpowiem jeszcze, że rozpisaliśmy sobie wszystko na wielkiej tablicy. Trochę jak w filmach, kiedy policjanci pracujący nad sprawą mają przed sobą tablicę, na której rozpisane są wszystkie ważne i nieważne informacje. Sposób działa nie tylko w produkcjach Hollywood.

Zobacz materiał zapowiadający edycję mchallenge 2018 

Dla zainteresowanych 🙂 Więcej informacji o mchallenge 2018 znajdziesz na dedykowanej stronie www, zapraszamy!

Oceń artykuł