Rosnąca popularność aparatów cyfrowych sprawia, że coraz częściej korzystają z nich osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z zaawansowaną technologią. Zdarza się, że nieumiejętne postępowanie z aparatem prowadzi do tego, że efekt wakacyjnych starań w ułamku sekundy znika z pamięci aparatu fotograficznego.

Z myślą o użytkownikach, którzy doświadczyli utraty danych firma Mediarecovery, specjalizująca się w usługach computer forensics (informatyki śledczej), wprowadziła specjalną promocyjną opłatę za usługę odzyskiwania danych z kart pamięci dowolnego typu. Za 350 złotych, niezależnie od wielkości karty, firma może odzyskać zdjęcia a jedynym warunkiem jest brak uszkodzeń fizycznych karty. Usługa ta istnieje od dawna, jednak niewielu klientów w ogóle o niej widziało – dodaje Jarosław Wójcik, szef działu obsługi klienta Mediarecovery. Mamy nadzieję, że dzięki naszej promocji to się zmieni i informacja o możliwości odzyskania zdjęć z uszkodzonej karty trafi do szerokiego grona użytkowników aparatów cyfrowych.

Przyczyn uszkodzenia pamięci aparatu fotograficznego jest wiele, na przykład wykonywanie zdjęć aparatem w którym kończy się bateria, drobne przepięcia na złączu lub zużycie komórek pamięci. Zdarza się również, że użytkownik aparatu omyłkowo skasuje zdjęcia z karty przed zgraniem ich do pamięci komputera. Specjaliści Mediarecovery deklarują, że skuteczność odzyskiwania wynosi od 80 do 100 procent danych i w dużej mierze zależy głównie od tego, czy po zauważeniu objawów uszkodzenia karty użytkownik próbował nadal wykonywać zdjęcia.

Zlecenia usługi można dokonać bez wychodzenia z domu – wystarczy wysłać uszkodzoną kartę pamięci przesyłką pocztową lub kurierską, a odzyskane zdjęcia wraz z kartą Mediarecovery odsyła do klienta na płycie CD lub DVD. Realizacja zlecenia trwa do dwóch dni roboczych, jednak w szczególnie trudnych przypadkach czas ten może się wydłużyć.