MediaID, fałszywe BTS i podsłuch czyli rozmowa kontrolowana

Zwykle tego nie robimy ale tym razem nie mamy innego wyjścia jak się pochwalić. Pierwsi na Świecie opracowaliśmy w naszym laboratorium urządzenie wykrywające podsłuch i fałszywe BTS na wszystkich częstotliwościach telekomunikacyjnych 2G, 3G i 4G. Nazwaliśmy je MediaID. Artykuł pewnie będzie szczególnie ciekawy dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Państwa ale zapewne i inni Czytelnicy znajdą w nim coś interesującego.

Od momentu nakręcenia „Rozmów kontrolowanych” minęło 27 lat i to akurat był ten okres, w którym rewolucja technologiczna nabrała swojego kosmicznego tempa. Obecnie służby wywiadowcze Państw obcych, jak i świat przestępczy posługuje się wyrafinowanymi technicznie środkami.

Fałszywe BTS i podsłuch

Podrabiane BTS imitujące stację BTS operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki postępującej miniaturyzacji fałszywe BTS mieszczą się w walizce, a te bardziej zaawansowane umieszczane są nawet na dronach. Mając do dyspozycji fałszywe BTS można wykonać podsłuch każdego telefonu, który jest w jego zasięgu. Co ważne, w sposób niezauważalny dla użytkownika. Podsłuch obejmie zarówno rozmowy głosowe, jak i sms, czaty, e-maile i inne dane internetowe. Bez odpowiedniego sprzętu, nasze i nie tylko nasze, służby nie będą w stanie zorientować się nawet, że takie urządzenie zostało włączone. I tu na scenę wchodzi

MediaID

Urządzenie małe, poręczne, mieszczące się w walizce, choć do dyspozycji oddajemy również jego wersję stacjonarną. MediaID to platforma monitorująca, jako jedyna, wszystkie dostępne na świecie częstotliwości technologii 2G, 3G oraz 4G. Zabezpiecza sieci telefonii komórkowej przed wszelkimi manipulacjami i anomaliami spowodowanymi działaniami urządzeń typu IMSI Catcher oraz innym bezprzewodowym sprzętem do zaburzania ruchu radiowego. System monitoruje następujące sieci:

  • GSM 850/900MHz
  • DCS 1800/1900MHz
  • UMTS 850/900MHz
  • UMTS 2100MHz
  • LTE 800MHz
  • LTE 1800MHz
  • LTE 2100MHz
  • LTE 2600MHz

MediaID jest oparty na unikalnych i skomplikowanych algorytmach oraz wysokiej jakości elektronice zaprojektowanej specjalnie w tym celu. Urządzenie jest produkowane i programowanie w laboratoriom informatyki śledczej Mediarecovery.

Podstawową funkcją Systemu ID jest skanowanie i monitorowanie wszystkich dostępnych sieci będących w zasięgu urządzenia. System automatycznie zapisuje wszystkie dane z wykonanych pomiarów, a następnie je analizuje.

3 ma być liczbą tą do której liczyć masz i liczbą tą ma być 3

Zastosowanie jednego MediaID pozwala na ochronę lokalizacji w trybie 24/7/365 poprzez stały monitoring sieci oraz 100% pewność alertu w momencie uruchomienia podsłuchu. Znacznie ciekawiej robi się kiedy użyjemy trzech MediaID. Wówczas na zasadzie triangulacji możemy wykryć miejsce, w którym aktualnie jest uruchomiony fałszywy BTS. Oczywiście ochrona 24/7 cały czas działa również w tym układzie. Jeśli uruchomimy więcej niż trzy MediaID będziemy mogli aktywnie chronić przed podsłuchem całe lokalizacje, jak na przykład dzielnicę rządową, Sejm czy międzynarodowe szczyty ekonomiczne i wojskowe.