Jeśli zastanawiasz się nad rozwojem kariery lub wyborem specjalizacji w bezpieczeństwi e IT poświęć chwilę na przeczytanie tego tekstu. Postaramy się odpowiedzieć na pytania zadane w tytule: jak zostać informatykiem śledczym? Czy każdy może i czy warto?

Informatyka śledcza to wciąż słabo rozpowszechniona specjalizacja w bezpieczeństwie IT. Pomimo tego, że profesjonalne usługi tego typu funkcjonują na polskim rynku od co najmniej 13 lat, pomimo działalności edukacyjnej Stowarzyszenia Instytut Informatyki Śledczej, w dalszym ciągu wykwalifikowanych specjalistów w tym obszarze jest procentowo niewielu w naszym kraju.

Daje to szanse na szybkie wyróżnienie się i zwiększenie swoich możliwości zawodowych. Jeśli przejrzeć aktualne ogłoszenia o pracę na stanowiskach IT coraz częściej wśród zakresu obowiązków, a czasem i wymagań znajdziemy hasło informatyka śledcza. Zapotrzebowanie na rynku jest i z każdym rokiem będzie się zwiększać. Zatem jeśli myślisz o poszerzeniu kompetencji i zrobieniu czegoś nowego i ciekawego rozważ informatykę śledczą.

Jeśli planujesz karierę w międzynarodowych korporacjach to umiejętności w zakresie informatyki śledczej wielokrotnie zwiększą Twoje szanse. Standardy korporacyjne przychodzą do nas z Zachodu, a tam informatyka śledcza staje się narzędziem codziennego użytku, jak SIEM czy firewall.

Czy każdy może zostać informatykiem śledczym?

Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta: tak, prawie każdy. Dlaczego prawie? Znajdą się z pewnością osoby, które z przyczyn osobowościowych nie dadzą sobie rady z tym wyzwaniem. Informatyka śledcza wymaga bowiem analitycznego myślenia, spostrzegawczości i logiki. W praktyce przytłaczająca większość osób z naszej branży te cechy posiada lub je wyćwiczyła. Informatyka śledcza to po prostu ich wyższy poziom.

Wydaje się, że najprościej zdobędą nowe kompetencje analitycy bezpieczeństwa, którzy prowadzą na co dzień podobne analizy. Podobne to nie znaczy takie same. Więcej na temat różnić pomiędzy analizą bezpieczeństwa, a analizą informatyki śledczej pisaliśmy w tym artykule.

Informatyka śledcza to dobre poszerzenie kompetencji dla każdego specjalisty bezpieczeństwa IT. W myśl znanej, branżowej, maksymy nie należy zastanawiać się czy zdarzy się incydent ale kiedy się zdarzy. W takim przypadku umiejętności związane z informatyką śledczą będą na wagę złota. Jeśli dołożymy do tego jeszcze potrzebę uruchomienia organów ścigania w związku z incydentem tylko informatyka śledcza pozwoli zebrać dowody zgodnie z wymogami i potrzebami postępowania sądowego.

Jak zostać informatykiem śledczym?

Są na to dwa sposoby. Pierwszy, najbardziej efektywny w kontekście cena/czas to „Praktyczny kurs informatyki śledczej” organizowany przez Akademię Informatyki Śledczej. Kurs obejmuje trzy poziomy zaawansowania i jest stworzony w całości przez praktyków informatyki śledczej z laboratorium Mediarecovery. Zakres tematyczny, materiały oraz ćwiczenia praktyczne są stale udoskonalane i dostosowywane do wyzwań związanych z cyberzagrożeniami.

Co więcej mamy wiele doświadczeń w personalizowaniu poszczególnych etapów kursu. Nieco inne wycinki całości będą interesować specjalistów bezpieczeństwa IT firm sektora finansowego, a inne energetyki. Oczywiście, podstawy będą te same, bez nich skupianie się na wybranym wycinku nie ma po prostu sensu. Jesteśmy otwarci na Wasze potrzeby bo chcemy równie mocno jak Wy żebyście wyszli ze szkolenia zadowoleni, a przede wszystkim uzbrojeni w potężną porcję wiedzy i doświadczeń praktycznych. Nie chwaląc się udaje nam się to całkiem nieźle!

Jeśli ukończysz cały „Praktyczny kurs informatyki śledczej” możesz przystąpić do egzaminu na „Certyfikowanego Informatyka Śledczego” organizowanego przez Stowarzyszenie Instytut Informatyki śledczej. To dość elitarny certyfikat i niewielu może się nim pochwalić.

Drugi ze sposobów to samodzielne zdobywanie kompetencji w zakresie informatyki śledczej. Ten wybór wiąże się z perspektywą wielu lat samodoskonalenia. Od strony finansowej również będzie wiązał się z wieloma wydatkami. Co najważniejsze nie daje gwarancji na zakończenie całego procesu sukcesem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdobycia kompetencji w obszarze informatyki śledczej zapraszamy do kontaktu.