IRS, czyli amerykański Urząd Podatkowy zapłaci firmie Equifax kwotę 7,25 mln USD w ramach przetargu zakończonego pod koniec września.

Zadaniem firmy będzie sprawdzanie tożsamości podatników i zapobiegania oszustwom. Co ważne firma poinformował kilka tygodni temu, że wyciekły z niej dane ponad 145 milionów obywateli USA.

Zlecenie dotyczące zamówienia na usługi transmisji danych dla Equifax zostało opublikowane w bazie Federal Business Opportunities 30 września czyli w ostatnim dniu roku podatkowego. Firma, zgodnie z zapisami ogłoszenia „sprawdzi tożsamość podatników”, a także „pomoże IRS w bieżącej weryfikacji tożsamości i walidacji”.

W ogłoszeniu podano, że podpisano umowę z Equifax bez postępowania przetargowego gdyż firma jest jedyną zdolną do świadczenia tej usługi. Przedstawiciele zarówno Demokratów, jak i Konserwatystów nie zostawiają na decyzji IRS „suchej nitki”.

Orrin Hatch, szef senackiej Komisji Finansów powiedział, że „W kontekście jednego z największych w ostatnim dziesięcioleciu wycieku danych nieodpowiedzialnym jest, ze strony IRS, przekazanie milionów dolarów firmie, która nadal nie wyjaśniła, jak doszło do wycieku danych 145 milionów Amerykanów”.

Senator Ron Wyden powiedział, że „Komitet ds. Finansów będzie badał dlaczego Equifax w ocenie IRS była jedyną firmą, która może ubiegać się o realizację tego zdania”. Dodał również, że dołoży wszelkich starań by dane podatników amerykańskich były bezpieczne.

IRS broni swojej decyzji w wydanym oświadczeniu, twierdząc, że zleceniobiorca poinformował, że żadne dane podatników nie padły ofiarą wycieku w nawiązaniu do faktu, że podobną usługę ta firma realizowała w ramach wcześniej umowy z IRS.

„Po wewnętrznej kontroli i wizycie w Equifax, IRS uważa, że świadczona przez firmę usługa nie stanowi zagrożenia dla danych i systemów IRS” napisano w oświadczeniu. „Obecnie nie stwierdzono żadnych dowodów na naruszenie danych związanych z podatnikami w związku z wyciekiem w danych lecz stale będziemy monitorować sytuację”.

Equifax ujawniło we wrześniu wyciek danych osobowych, w tym numerów ubezpieczenia społecznego, ponad 145 milionów amerykanów, na skutek cyberataku. Specjaliści bezpieczeństwa IT uznali skradzione dane za „klejnoty koronne” dla cyberprzestępców.

Kara 20 milionów euro

Gdyby powyższy przypadek zdarzył się po 25 maja 2018 roku na terenie UE, firma naraziłaby się na karę w wysokości 20 milionów euro lub 4% globalnego obrotu za poprzedni rok. Jak bronić się przed wyciekiem danych oraz więcej o RODO pisaliśmy wielokrotnie:

Equifax jest jednym z trzech największych biur raportów kredytowych, które określają czy konsumenci kwalifikują się do kredytów hipotecznych, samochodowych, kart kredytowych i innych usług finansowych.

Źródło: Politico.com