Informatyka śledcza dla biznesu

Informatyka śledczas była głównym tematem konferencji „Informatyka śledcza. Prawo i technologia”, która odbyła się w piątek 21 września 2007 roku. Konferencja skupiła prawników i specjalistów IT zatrudnionych w największych polskich firmach sektora bankowego, telekomunikacyjnego, energetycznego, chemicznego oraz popularnych portali internetowych.

Wydarzenia na polskiej scenie politycznej takie jak „dyski Aleksandry Jakubowskiej” czy „dyktafon Ministra Ziobro” wypaczyły nieco postrzeganie informatyki śledczej, która w USA i Europie Zachodniej jest stałym elementem systemów reakcji na incydenty w biznesie. Połączenie nowoczesnych rozwiązań programowo-sprzętowych oraz obowiązujących przepisów prawnych to istota informatyki śledczej pozwalająca na niezwykle szerokie zastosowanie. W przypadku incydentu (np. „wycieku” cen ofert przetargowych czy hackerskiego ataku) nad sprawą powinni wspólnie pracować: specjalista IT i prawnik.

Kilka słów o  programie konferencji

Stąd też idea konferencji podzielonej na dwie sesje: prawną i IT. Prawnicy mieli możliwość zapoznania się m.in. z dowodem elektronicznym w prawie polskim, regulacjami dotyczącymi śledztw, gromadzeniem i prezentacją dowodów oraz zastosowaniem legal technologies w sprawach cywilnych.

Sesja IT poświęcona była m.in. kluczowym założeniom przy budowie platform śledczych, prezentacji najmocniejszych aplikacji informatyki śledczej, audytowi i pro-aktywnemu bezpieczeństwu własności intelektualnej i danych klientów oraz praktycznemu podejściu do zabezpieczeń w systemie zarządzania bezpieczeństwem informacji w zgodzie z normami ISO 27000 i ISO 17799.

Konferencja była organizowana przez Guidance Software, USA – pioniera informatyki śledczej na Świecie oraz Mediarecovery – największą polską firmę świadczącą profesjonalne usługi informatyki śledczej. Uczestniczyło w niej prawie 70 osób.