Dowód elektroniczny – aspekty prawe i techniczne, cechy szczególne, sposób podejścia od momentu zabezpieczania aż po prezentację, analiza takiego dowodu jako domena informatyki śledczej – to zaledwie część aspektów ważnych dla bezpieczeństwa informatycznego przedsiębiorstw, zostały omówione na dorocznej konferencji SEMAFOR 23 i 24 stycznia w warszawskim hotelu Kyriad Prestige. Jednym z prelegentów był Przemysław Krejza – dyrektor techniczny Mediarecovery, lidera na rynku informatyki śledczej.

Security Management Audit Forum – to jedna z ważniejszych konferencji organizowanych w naszym kraju, poświęconych bezpieczeństwu informatycznemu przedsiębiorstw. Impreza organizowana przez ISACA – Stowarzyszenie do spraw audytu i kontroli systemów informatycznych oraz ISSA – Information Systems Security Association oraz tygodnik Computerworld, podsumowuje najistotniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, audytu, zarządzania IT i ładu informatycznego w przedsiębiorstwach.

Program konferencji

Zagadnienia z jakim zapoznali się uczestnicy, to między innymi: bezpieczeństwo teleinformatyczne w firmach, praktyka audytu informatycznego, zarządzanie tożsamością. – W dzisiejszym świecie największe zagrożenia dla przedsiębiorstw dotyczą zasobów informacyjnych. By wiedzieć jak walczyć z nowymi zagrożeniami, potrzebujemy ciągłej edukacji. By propagować nowe rozwiązania angażujemy się w takie przedsięwzięcia jak warszawski Semafor – wyjaśnia Sebastian Małycha, prezes MediaRecovery – Naszym celem jest pogłębienie świadomości specjalistów bezpieczeństwa IT w dziedzinie dokumentowania incydentów i zabezpieczania śladów nielegalnych działań – dodaje Małycha.

Prezentacja Mediarecovery

Prezentacja Przemysława Krejzy dotycząca dowodu elektronicznego cieszyła się dużym powodzeniem – obecnych na niej było ponad 100 uczestników konferencji, głównie dyrektorzy i szefowie działów bezpieczeństwa IT i audytu. Pojawili się na niej przedstawiciele MON, NIK, NBP, Komendy Głównej Policji. Liczna była także reprezentacja banków, firm ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych. oblegane było także stoisko firmowe. Sądzę, że takie działania są konieczne – stwierdził Krejza – Dowód elektroniczny to ciągle rzecz stosunkowo nowa, zwłaszcza na rynku komercyjnym. A problem dokumentowania cyberprzestępczości – wraz z digitalizacją obrotu gospodarczego – będzie niestety narastał – dodał.