Jeszcze niedawno w Polsce toczyła się dyskusja o tzw. ustawie inwigilacyjnej, a teraz okazuje się, że ten temat jest aktualny również w Wielkiej Brytanii.

Problemem jest fakt, że część przepisów powstała… jeszcze przed wynalezieniem Internetu. Brytyjczycy obawiają się, że pod pretekstem walki z terroryzmem, ich rząd zablokuje popularne komunikatory – WhatsApp czy iMessage.

A wszystko przez drugie czytanie tzw. Investigatory Powers Bill, czyli brytyjskiej ustawy inwigilacyjnej. – Podobnie jak w Polsce, służby chcą mieć łatwiejszy i szerszy dostęp do danych osobowych internautów – komentuje Michał Ferdyniok.

Zauważa, że – podobnie jak w Polsce – w Wielkiej Brytanii dyskusja na ten temat budzi wiele emocji. I choć służby głośno mówiły tu o walce z terroryzem, a aktywiści społeczni zwracali uwagę na ochronę praw człowieka, Izba Gmin takich wątpliwości nie miała. Ku przerażeni wielu brytyjskich internautów, dokument został przegłosowany stosunkiem 291 do 15. Część deputowanych nie wzięła udziału w głosowaniu.

Dane trzymane krócej, niż w Polsce

– Nowe prawo inwigilacyjne zakłada, że operatorzy przez 12 miesięcy będą przechowywać dane o aktywności internautów i udostępniać je na wezwanie służb. W Polsce już od lat przepisy mówią o 24-miesięcznym przechowywaniu danych – wyjaśnia Ferdyniok.

Dodatkowo operatorzy nie muszą przechowywać pełnej historii internetowej użytkowników, a jedynie adresy stron, które oni odwiedzają. – To znaczy, że w rejestrze operatora znajdzie się jedynie adres strony głównej, jednak służby nie dowiedzą się, jakie konkretnie podstrony odwiedzał internauta – tłumaczy kierownik laboratorium Mediarecovery.

Mogą zdelegalizować iMessage i WhatsApp?

W zakresie popularnych komunikatorów brytyjski rząd idzie dalej, niż większość krajów na świecie. W pierwszej wersji ustawy znalazły się bowiem zapisy zmuszające twórców oprogramowania do “osłabienia szyfrowania”. Było to mocno krytykowane. Z kolei nowe zapisy są tak skonstruowane, że firmy będą namawiane do “osłabienia bezpieczeństwa” swoich produktów – podaje brytyjski dziennik Independent.

– Producenci będą najprawdopodobniej namawiani do takiego osłabienia zabezpieczeń żeby słuzby mogły je złamać w przypadku potrzeby. Podobnie, jak ma to miejsce w konflikcie na linii Biały Dom – Apple – uważa Michał Ferdyniok.

A co w sytuacji, jeśli firmy spoza Wielkiej Brytanii nie podporządkują się zaleceniom? – Historia potwierdza, że można prawnie zabronić używania konkretnej aplikacji. Tak było w przypadku BlackBerry Messenger, który został zakazany w Arabii Saudyjskiej, bo tamtejsze służby nie mogły złamać szyfrowania, a firma nie chciała udostępniać danych – dodaje kierownik laboratorium Mediarecovery.

Dlaczego służby tak walczą o dostęp do danych cyfrowych?

Wszystko przez to, że przestępcy i terroryści z powodzeniem wykorzystują nowe technologie do swojej działalności. – Komputery, serwery, smartfony, telefony komórkowe, tablety, nawigacje GPS, konsole do gier, aparaty cyfrowe – wszędzie tam znajdują się informacje, które odpowiednio przeanalizowane mogą być źródłem dowodów przestępstwa i poszlak. W naszym laboratorium wykonaliśmy ponad 6 000 ekspertyz, wiele z nich polegało na analizie aktywności internetowej użytkowników  – mówi Michał Ferdyniok

Jednocześnie apeluje: z uwagi na delikatną materię, jaką są prywatne dane internautów, należy w tej sprawie zachować zdrowy rozsądek i szczegółowo określić możliwości służb. – Należy precyzyjnie wyważyć kwestie związane z bezpieczeństwem Państwa i obywateli z poszanowaniem ich prawa do prywatności – podsumowuje kierownik laboratorium Mediarecovery.

Oceń artykuł